The U.S. Department of Justice seal, The United States Department of Justice
Search Antitrust
 
Division Update Spring 2011

Division News

Antitrust Division Honors Its Own

On December 21, 2010, Assistant Attorney General Christine Varney hosted the Division’s Award Ceremony in the Great Hall to honor significant contributions by Division staff in 2009 and 2010. Individual Awards of Distinction recognize outstanding contributions to the Division’s work over an extended period of time and the honorees exemplify the ideal of dedication to public service. Team Awards honor outstanding collaboration on special projects and cases in 2010. Honorary Awards celebrate lifetime achievement in the service of the Division’s mission.

See our Photo Gallery page for photos of the awards ceremony.

Assistant Attorney General Christine Varney presents a 2010 AAG Team Award to the Bank Merger Program Team. (L-R) Assistant Attorney General Christine Varney, Erin Carter Grace, Richard Gebert, and Angela Ting.

Assistant Attorney General Christine Varney presents a 2010 AAG Team Award to the Bank Merger Program Team. (L-R) Assistant Attorney General Christine Varney, Erin Carter Grace, Richard Gebert, and Angela Ting.

2009 AAG Individual Award Recipients

Elizabeth Armington, Economic Analysis Group
Tracy Greer, Operations
Joseph Matelis, Office of the AAG
Nancy McMillen, National Criminal Enforcement Section
Brenda O’Connor, Office of the AAG
Lisa Phelan, National Criminal Enforcement Section
Kevin Quin, Litigation II
John Read, Litigation III
Marc Siegel, Office of the AAG

2010 AAG Individual Award Recipients

Mark Gavin, Executive Office
Alexander Gibson, Litigation I
Craig Peters, Economic Analysis Group
Wendy Waszmer, Office of the AAG

2010 AAG Team Award Recipients

Bank Merger Program Team: Erin Carter Grace, Richard Gebert, Angela Ting

Blue Cross/PHP Merger Team: Jennifer Baranoff, Brittany Constance, Barry Creech, Ryan Danks, Sherri Davenport, Amy Fitzpatrick, David Gringer, N. Christopher Hardee, Joyce Hayes, Barry Joyce, Mashhood Khawar, Denise Lattimore, Sabrina Lattimore, Richard Liebeskind, Logan Liles, Kristen Limarzi, John Lohrer, Suzanne Majewski, Aditi Mehta, Peter Mucchetti, Audrey Pak, Craig Peters, Natalie Rosenfelt, Lillian Rossow-Greenberg, Claudette Strange, Jeremy Verlinda, Peter Woodward, Lucy Yao

Agricultural Workshops Team: Samuel Dinning, Norman Familant, Adrienne Hahn, Sheldon Kimmel, Patrick Kuhlmann, Jeffrey Lien, Jeanie Meikle, Robert Potter, Sharis Pozen, John Snyder, Joshua Soven, William Stallings, Gina Talamona, Mark Tobey

U.S. v. Norris Trial Team, Philadelphia Office: Kimberly Justice, Mary Joan Kievit, Patrick Lang, Lucy McClain, Elizabeth Montanti, Gloria Morales Evans, Wendy Norman, Jeffrey Parker, Theresa Petosa, Richard Rosenberg

Honorary Award Recipients

Baxter Award: Norman Familant, Economic Analysis Group
In recognition of lifetime contributions in economic analysis and contributions made to the effective enforcement of antitrust law by an economist.

Morrison Award: Claude Scott, Telecommunications and Media Enforcement Section
In recognition of the long-term achievement and exemplary work ethic of an outstanding career litigator and litigation manager.

Roberts Award: John Powers, Appellate Section
In recognition of excellence, leadership, and dedication in the the enforcement of antitrust law.

Enforcement Support Award: Jane Ingalls, Documents Unit
In recognition of long-term dedication and consistent excellent performance in support of the Division’s law enforcement mission.

Get Antitrust Division Updates

Sign up for E-Mail Updates

Subscribe to News Feeds

To view PDF files on this website you need the free Adobe Reader.