USMS District Field Offices

USMS District Field Offices

U.S. Marshals Service offices are based on the organizational structure of the Federal District Court system. 

District of Alaska

Alaska constitutes one judicial district. 

Court for the district is held in Anchorage, Fairbanks, Juneau, Ketchikan, and

Nome. 

Northern

District of Alabama:

The Northern District comprises the counties of

Bibb, Blount, Calhoun, Colbert,  Cherokee, Clay, Cleburne, Cullman,

De Kalb, Etowah, Fayette, Franklin, Greene, Jackson, Jefferson, Lamar,

Lauderdale, Lawrence, Limestone, Madison, Marion, Marshall, Morgan,

Pickens, Saint Clair, Shelby, Sumter, Talladega, Tuscaloosa, Walker, and Winston. 

Court for the Northern District is held

in Birmingham, Huntsville, Decatur, Anniston, Tuscaloosa, Gadsden

and Jasper. 

 Middle District of Alabama:

The Middle District comprises the

counties of  Autauga, Barbour, Bullock, Butler, Chambers, Chilton,

Coffee, Coosa, Covington,

Crenshaw, Dale, Elmore, Geneva, Henry, Houston, Lee, Lowndes, Macon, Montgomery, Pike, Randolph, Russell, and Tallapoosa. 

Court for the Middle District is held in

Montgomery, Dothan and Opelika.

Southern District of Alabama:

The Southern District comprises the

counties of Baldwin, Choctaw, Clarke, Conecuh, Dallas, Escambia, Hale,

Marengo, Mobile, Monroe, Perry, Washington and Wilcox. 

Court for the Southern

District is held in Mobile and Selma.

Eastern District of Arkansas:

The Eastern District comprises the

counties of Arkansas, Chicot, Clay, Cleburne, Cleveland, Conway,

Craighead, Crittenden, Cross, Dallas, Desha,

Drew, Faulkner, Fulton, Grant, Greene, Independence, Izard, Jackson,

Jefferson, Lawrence, Lee, Lincoln, Lonoke, Mississippi, Monroe, Perry,

Phillips, Poinsett, Pope, Prairie, Pulaski, Randolph, Sharp, St.

Francis, Stone, Saline, Van Buren, White,

Woodruff and Yell.  

Court for the Eastern District is held in

Little Rock, Batesville, Helena, Jonesboro and Pine Bluff.

Western District of Arkansas:

The Western District comprises the

counties of

Ashley, Baxter, Benton, Boone, Bradley, Calhoun, Carroll, Clark, Columbia,

Crawford, Franklin, Garland, Hempstead, Hot Spring, Howard, Johnson,

Lafayette, Little River, Logan, Madison, Marion,

Miller, Montgomery, Nevada, Newton, Ouachita, Pike, Polk, Scott, Searcy,

Sebastian, Sevier, Union and Washington.

Court for the Western District is held in Fort

Smith, El Dorado, Texarkana, Hot Springs, Fayetteville and Harrison.

District of Arizona

The District

of Arizona comprises the counties of Apache, Cochise, Coconino, Gila, 

Graham, Greenlee, La Paz, Maricopa, Mohave, Navajo, Pima, Pinal, Santa

Cruz, Yavapai and Yuma.

Court for the District is held in

Phoenix, Tucson, Flagstaff, Prescott and Yuma

Northern District of California:

The Northern District comprises the counties of Alameda, Contra Costa, Del Norte, Humboldt, Lake, Marin, Mendocino, Monterey, Napa, San Benito, Santa Clara, Santa Cruz, San Francisco, San Mateo, and Sonoma. 

Court for the Northern District is

held in San Francisco, Eureka, Oakland, and San Jose.

Central

District of California:

The Central District comprises the counties of Los Angeles, Orange

County, Riverside, San Bernardino, San Luis Obispo, Santa Barbara and

Ventura. 

Court for the Central District is held in Los Angeles, Riverside,

Pasadena, Santa Ana and Santa Barbara.

Southern

District of California:

The Southern District comprises the counties of Imperial and San Diego. 

Court for the Southern District is held

in San Diego and El Centro.

Eastern

District of California:

The Eastern District comprises the counties of Alpine, Amador, Butte, Calaveras, Colusa, El Dorado, Fresno,

Glenn, Inyo, Kern, Kings, Lassen, Madera, Mariposa, Merced, Modoc, Mono, Nevada, Placer, Plumas, Sacramento, San Joaquin, Shasta, Sierra, Siskiyou, Solano, Stanislaus, Sutter, Tehama, Trinity, Tulare, Tuolumne, Yolo, and Yuba. 

Court for the Eastern District is held

in Sacramento and Fresno. 

District of Colorado:

Colorado constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Boulder, Denver, Durango, Grand Junction, Montrose, Pueblo, and Sterling. 

District

of Connecticut

Connecticut constitutes one judicial district. Court shall be held at

Bridgeport, Hartford, New Haven, New London, and

Waterbury.  

District of Columbia - District Court

District of

Columbia - Superior Court

District of Delaware:

Delaware constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Wilmington. 

Northern District of

Florida:

The Northern

District comprises the counties of Alachua, Bay, Calhoun, Dixie,

Escambia, Franklin, Gadsden, Gilchrist, Gulf, Holmes, Jackson,

Jefferson, Lafayette, Leon, Levy, Liberty, Madison, Okaloosa, Santa

Rosa, Taylor, Wakulla, Walton, and Washington.

Court for the

Northern District is held in Tallahassee, Gainesville, Marianna,

Panama City and Pensacola.

Middle District of Florida:

The Middle District

comprises the counties of Baker, Bradford, Brevard, Charlotte, Citrus,

Clay, Collier, Columbia, De Soto, Duval, Flagler, Glades, Hamilton,

Hardee, Hendry, Hernando, Hillsborough, Lake, Lee, Manatee, Marion,

Nassau, Orange, Osceola, Pasco, Pinellas, Polk, Putnam, St. Johns,

Sarasota, Seminole, Sumter, Suwannee, Union, and Volusia.

Court for the Middle

District is held in Tampa, Fernandina, Fort Myers, Jacksonville, Live

Oak, Ocala, Orlando and Saint Petersburg.

Southern

District of Florida:

The Southern

District comprises the counties of Broward, Dade, Highlands, Indian

River, Martin, Monroe, Okeechobee, Palm Beach, and St. Lucie.

Court for the

Southern District is held in Miami, Fort Lauderdale, Fort Pierce, Key

West and West Palm Beach.

Northern

District of Georgia:

 

The Northern District comprises the counties of Banks,

Barrow, Bartow, Carroll, Catoosa, Chattooga, Cherokee, Clayton, Cobb,

Coweta, Dade, Dawson, De Kalb, Douglas, Fannin, Fayette, Floyd, Forsyth,

Fulton, Gilmer, Gordon, Gwinnett, Habersham, Hall, Haralson, Heard,

Henry, Jackson, Lumpkin, Meriwether, Murray, Newton, Paulding, Pickens,

Pike, Polk, Rabun, Rockdale,

Spalding, Stephens, Towns,

Troup, Union,

Walker, White and Whitfield.

Court for the Northern District is held in Atlanta, Gainesville, Rome

and Newnan.

Middle District of

Georgia:

The Middle District comprises the

counties of  Baker, Baldwin, Ben Hill,

Berrien, Bibb, Bleckley, Brooks, Butts, Calhoun, Chattahoochee, Clarke,

Clay, Clinch, Colquitt, Cook, Crawford, Crisp, Decatur, Dooly,

Dougherty, Early, Echols, Elbert, Franklin, Grady, Greene, Hancock,

Harris, Hart, Houston, Irwin, Jasper, Jones, Lamar, Lanier, Lee,

Lowndes, Macon, Madison, Marion, Miller, Mitchell, Monroe, Morgan,

Muscogee, Oconee, Oglethorpe, Peach, Pulaski, Putnam, Quitman, Randolph,

Schley, Seminole, Stewart, Sumter, Talbot, Taylor, Terrell, Thomas,

Tift, Turner, Twiggs, Upson, Walton, Washington, Webster, Wilcox,

Wilkinson and Worth.

Court for the Middle District is held

in Macon, Albany, Columbus, Athens, Thomasville and Valdosta.

Southern District of

Georgia:

The Southern District comprises the

counties of Appling, Atkinson, Bacon,

Brantley, Bryan, Bulloch, Burke, Camden, Candler, Charlton, Chatham,

Coffee, Columbia, Dodge, Effingham, Emanuel, Evans, Glascock, Glynn,

Jeff Davis, Jefferson, Jenkins, Johnson, Laurens, Liberty, Lincoln,

Long, McDuffie, McIntosh, Montgomery, Pierce, Richmond, Screven,

Taliaferro, Tattnall, Telfair, Toombs, Treutlen, Ware, Warren, Wayne,

Wheeler and Wilkes.

Court for the Southern District is

held in Savannah, Augusta, Dublin, Waycross, Brunswick and Statesboro.

District of Guam: 

Guam constitutes one judicial

district.

Court for the District is held in

Hagatna.

District of Hawaii:

Hawaii constitutes one judicial district which includes the Midway Islands, Wake Island, Johnston Island, Sand

Island, Kingman Reef, Palmyra Island, Baker Island, Howland Island, Jarvis Island, Canton Island, and Enderbury

Island.

The inclusion of Canton and Enderbury Islands in such judicial district shall in no way be construed to be prejudicial to the claims of the United Kingdom to said Islands in accordance with the agreement of April 6, 1939, between the Governments of the United States and of the United Kingdom to set up a regime for their use in common. 

Court shall be held at Honolulu.

Northern

District of Iowa:

The Northern District comprises the counties of Allamakee, Benton, Black

Hawk, Bremer, Buchanan, Buena Vista, Butler, Calhoun, Carroll, Cedar,

Cerro Gordo, Cherokee, Chickasaw, Clay, Clayton, Crawford, Delaware,

Dickinson, Dubuque, Emmet, Fayette, Floyd, Franklin, Grundy, Hamilton,

Hancock, Hardin, Howard, Humboldt, Ida, Iowa, Jackson, Jones, Kossuth,

Linn, Lyon, Mitchell, Monona, O'Brien, Osceola, Palo Alto, Plymouth,

Pocahontas, Sac, Sioux, Tama, Webster, Winnebago, Winneshiek, Woodbury,

Worth and Wright.

Court for the Northern District is held

in Cedar Rapids, Dubuque, Fort Dodge, Mason City, Sioux City, and

Waterloo.

Southern District of Iowa:

The Southern District comprises the counties

of Adair, Adams, Appanoose, Audubon, Boone, Cass, Clarke, Clinton,

Dallas, Davis, Decatur, Des Moines, Fremont, Greene, Guthrie, Harrison,

Henry, Jasper, Jefferson, Johnson, Keokuk, Lee, Louisa, Lucas, Madison,

Mahaska, Marion, Marshall, Mills, Monroe, Montgomery, Muscatine, Page,

Polk, Pottawattamie, Poweshiek, Ringgold, Scott, Shelby, Story, Taylor,

Union, Van Buren, Wapello, Warren, Washington and Wayne.

Court for the Southern Division is held in Des

Moines, Council Bluffs, Creston, Davenport, Keokuk and Ottumwa.

District of Idaho:

Idaho, exclusive of Yellowstone National Park, constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Boise, Coeur d'Alene, Moscow, and Pocatello.

Northern District of Illinois:

 

The Northern District comprises the counties of Boone, Carroll, Cook, De

Kalb, Du Page, Grundy,

Jo Daviess, Kane, Kendall, Lake, La Salle, Lee, McHenry, Ogle,

Stephenson, Whiteside, Will and Winnebago.

Court for the Western Division is held in Chicago, Freeport, Rockford

and Wheaton.

Central District of Illinois:

 

The Central District comprises the counties of Adams, Brown, Bureau,

Cass, Champaign, Christian, Coles, De Witt, Douglas, Edgar, Ford, Fulton,

Greene, Hancock, Henderson, Henry, Iroquois, Kankakee, Knox, Livingston,

Logan,

McDonough, McLean, Macoupin, Macon, Marshall, Mason, Menard, Mercer,

Montgomery, Morgan, Moultrie, Peoria, Piatt, Pike, Putnam, Rock Island,

Sangamon, Schuyler, Scott, Shelby, Stark, Tazewell, Vermilion, Warren, and

Woodford.

Court for the Central District is held in Springfield, Champaign/Urbana,

Danville, Peoria, Quincy and Rock Island.

Southern District of Illinois:

The Southern District comprises the

counties of Alexander, Bond, Calhoun, Clark, Clay, Clinton, Crawford,

Cumberland, Edwards, Effingham, Fayette, Franklin, Gallatin, Hamilton,

Hardin, Jackson, Jasper, Jefferson, Jersey, Johnson, Lawrence, Madison,

Marion, Massac, Monroe, Perry, Pope, Pulaski, Randolph, Richland, St.

Clair, Saline, Union, Wabash, Washington, Wayne, White, and Williamson.

Court for the Southern District is held in East Saint Louis, Alton, Benton

and Cairo.

District of Kansas 

Kansas constitutes one judicial district.

Court shall be held at Kansas City,

Lawrence, Leavenworth, Salina, Topeka, Hutchinson, Wichita, Dodge City,

and Fort Scott.

Northern District of Indiana:

The Northern District comprises the

counties of Adams, Allen,

Benton, Blackford, Carroll, Cass, De Kalb, Elkhart, Fulton, Grant, Huntington,

Jasper, Jay, Kosciusko, Lake, Lagrange, La Porte, Marshall, Miami,

Newton, Noble, Porter, Pulaski, Starke, Steuben,

St. Joseph, Tippecanoe, Wabash, Warren, Wells, White and Whitley.

Court for the Northern District is held in South Bend, Fort Wayne, Hammond and Lafayette.

Southern District of Indiana:

 

The Southern District comprises the counties of Bartholomew, Boone,

Brown, Clark, Clay, Clinton, Crawford, Davies, Dearborn, Decatur, Delaware,

Dubois,

Fayette, Floyd, Fountain, Franklin, Gibson, Greene, Hamilton, Hancock,

Harrison, Hendricks, Henry, Howard,

Jackson, Jefferson, Jennings, Johnson, Knox, Lawrence, Madison, Marion,

Martin, Monroe, Montgomery, Morgan, Ohio, Orange, Owen, Parke, Perry,

Pike, Posey, Putnam, Randolph, Ripley, Rush,

Scott, Shelby, Spencer, Sullivan, Switzerland,  Tipton, Union,

Vanderburgh, Vermilion, Vigo, Warrick, Washington and Wayne.

Court for the Southern District is held in Indianapolis, Evansville, New Albany,

Richmond and Terre Haute.

Eastern District of Kentucky:

The Eastern District

comprises the counties of Anderson, Bath, Bell, Boone, Bourbon, Boyd,

Boyle, Bracken, Breathitt, Campbell, Carroll, Carter, Clark, Clay,

Elliott, Estill, Fayette, Fleming, Floyd, Franklin, Gallatin, Garrard,

Grant, Greenup, Harlan, Harrison, Henry, Jackson, Jessamine, Johnson,

Kenton, Knott, Knox, Laurel, Lawrence, Lee, Leslie, Letcher, Lewis,

Lincoln, McCreary, Madison, Magoffin, Martin, Mason, Menifee, Mercer,

Montgomery, Morgan, Nicholas, Owen, Owsley, Pendleton, Perry, Pike,

Powell, Pulaski, Robertson, Rockcastle, Rowan, Scott, Shelby, Trimble,

Wayne, Whitley, Wolfe, and Woodford.

Court for the Eastern

District is held in Lexington, Ashland, Catlettsburg, Covington,

Frankfort, Jackson, London, Pikeville, and Richmond.

Western District of Kentucky:

The Western

District comprises the counties of Adair, Allen, Ballard, Barren,

Breckenridge, Bullitt, Butler, Caldwell, Calloway, Carlisle, Casey,

Christian, Clinton, Crittenden, Cumberland, Daviess, Edmonson,

Fulton, Graves, Grayson, Green, Hancock, Hardin, Hart, Henderson,

Hickman, Hopkins, Jefferson, Larue, Livingston, Logan, Lyon,

McCracken, McLean, Marion, Marshall, Meade, Metcalfe, Monroe,

Muhlenberg, Nelson, Ohio, Oldham, Russell, Simpson, Spencer, Taylor,

Todd, Trigg, Union, Warren, Washington, and Webster.

Court for the

Western District is held in Louisville, Bowling Green, Owensboro,

and Paducah.

Eastern District of

Louisiana:

The Eastern District comprises the parishes of Assumption, Jefferson, Lafourche, Orleans,

Plaquemines,

Saint Bernard, Saint Charles, Saint James, Saint John the Baptist, Saint Tammany,

Tangipahoa, Terrebonne, and Washington. 

Court for the Eastern District

is held in New Orleans and Houma.

Middle

District of Louisiana:

The Middle District comprises the parishes of

Ascension, East Baton Rouge, East Feliciana, Iberville, Livingston, Pointe Coupee, Saint Helena, West Baton Rouge,

and West Feliciana. 

Court for the Middle District is held in

Baton Rouge.

Western

District of Louisiana:

The Western District comprises the parishes of Acadia,

Allen, Avoyelles, Beauregard, Bienville, Bossier, Caddo, Calcasieu, Caldwell, Cameron, Catahoula, Claiborne,

Concordia, Jefferson Davis, De Soto, East Carroll, Evangeline, Franklin, Grant, Iberia, Jackson, Lafayette, La Salle, Lincoln,

Madison, Morehouse, Natchitoches, Ouachita, Rapides, Red River, Richland, Sabine, Saint Landry, Saint Martin, Saint

Mary, Tensas, Union, Vermilion, Vernon, Webster, West Carroll, and Winn. 

Court for the Western District is held

in Alexandria, Lafayette, Lake Charles, Monroe, Opelousas and Shreveport.

District of Maine:

 

The district of Maine comprises the

counties of Androscoggin, Aroostook,

Cumberland, Franklin, Hancock, Kennebec, Knox, Lincoln, Penobscot,

Piscataquis, Sagadahoc, Somerset, Waldo, Washington and York.

Court is held in Bangor and Portland.

District of

the Northern Mariana Islands:

The District of the Northern Mariana

Islands constitutes one judicial

district.

Court for the District is held in

Saipan.

District of Maryland:

The District comprises the counties of

Allegany, Anne Arundel, Baltimore, Calvert, Caroline, Carroll, Cecil,

Charles, Dorchester, Frederick, Garrett, Harford, Howard, Kent,

Montgomery, Prince George's, Queen Anne's, Somerset, St. Mary's, Talbot,

Washington, Wicomico, and Worcester, and the City of Baltimore. 

Court for the District is held in Baltimore, Cumberland, Denton and

at a suitable site in Montgomery or Prince George's County not more than

five miles from the boundary of Montgomery and Prince George's

Counties. 

District of

Massachusetts:

The District comprises the counties of

Barnstable, Berkshire, Bristol, Dukes, Essex, Franklin, Hampden,

Hampshire, Middlesex, Nantucket, Norfolk, Plymouth, Suffolk and

Worcester.

Court for the District is held in Boston, New Bedford,

Springfield, and Worcester.

Eastern District of Michigan:

The Eastern District comprises the

counties of Alcona, Alpena, Arenac, Bay, Cheboygan, Clare, Crawford,

Genesee, Gladwin, Gratiot, Huron, Iosco, Isabella, Jackson, Lapeer,

Lenawee, Livingston, Macomb, Midland, Monroe, Montmorency, Oakland,

Ogemaw, Oscoda, Otsego, Presque Isle, Roscommon, Saginaw, Saint

Clair, Sanilac, Shiawassee, Tuscola, Washtenaw, and Wayne.

Court for the

Eastern District is held Detroit, Ann Arbor, Bay City, Flint, and Port Huron.

Western District of Michigan: 

The Western

District comprises the counties of Alger, Allegan, Antrim, Baraga,

Barry, Benzie, Berrien, Branch, Calhoun, Cass, Charlevoix, Chippewa,

Clinton, Delta, Dickinson, Eaton, Emmet, Gogebic, Grand Traverse,

Hillsdale, Houghton, Ingham, Ionia, Iron, Kalamazoo, Kalkaska, Kent,

Keweenaw, Lake, Leelanau, Luce, Mackinac, Manistee, Marquette, Mason,

Mecosta, Menominee, Missaukee, Montcalm, Muskegon, Newaygo, Oceana,

Ontonagon, Osceola, Ottawa, Saint Joseph, Schoolcraft,

Van Buren and Wexford.

Court for the

Western District is held in Grand Rapids, Kalamazoo, Lansing, Marquette,

Sault Sainte Marie and Traverse City.

District of Minnesota

Minnesota constitutes one judicial

district comprising six divisions.    

The First Division comprises the counties

of Dodge, Fillmore, Houston, Mower, Olmsted, Steele, Wabasha, and

Winona.

Court for the First Division shall be

held at Winona.

The Second Division comprises the counties of Blue Earth, Brown,

Cottonwood, Faribault, Freeborn, Jackson, Lac qui Parle, Le Sueur,

Lincoln, Lyon, Martin, Murray, Nicollet, Nobles, Pipestone, Redwood,

Rock, Sibley, Waseca, Watonwan, and Yellow Medicine.

Court for the Second Division shall be held at Mankato.

The Third Division comprises the counties of Chisago, Dakota, Goodhue,

Ramsey, Rice, Scott, and Washington.

Court for the Third Division shall be held at Saint Paul.

The Fourth Division comprises the counties of Anoka, Carver, Chippewa,

Hennepin, Isanti, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Renville, Sherburne, Swift,

and Wright.

Court for the Fourth Division shall be held at Minneapolis.

The Fifth Division comprises the counties of Aitkin, Benton, Carlton,

Cass, Cook, Crow Wing, Itasca, Kanabec, Koochiching, Lake, Mille Lacs,

Morrison, Pine, and Saint Louis.

Court for the Fifth Division shall be held at Duluth.

The Sixth Division comprises the counties of Becker, Beltrami, Big

Stone, Clay, Clearwater, Douglas, Grant, Hubbard, Kittson, Lake of the

Woods, Mahnomen, Marshall, Norman, Otter Tail, Pennington, Polk, Pope,

Red Lake, Roseau, Stearns, Stevens, Todd, Traverse, Wadena, and Wilkin.

Court for the Sixth Division shall be held at Fergus Falls.

Eastern District of Missouri:

The Eastern District comprises the counties of Adair, Audrain,

Bollinger, Butler, Cape Girardeau, Carter, Chariton, Clark, Crawford, Dent,

Dunklin, Franklin,

Gasconade, Iron, Jefferson, Knox, Lewis, Lincoln, Linn, Macon, Madison, Maries,

Marion, Mississippi, Monroe, Montgomery, New Madrid, Pemiscot, Perry, Phelps,

Pike, Ralls, Randolph, Reynolds, Ripley, Saint Charles,

Saint Francois, Saint Genevieve, Saint Louis, Schuyler, Scotland, Scott,

Shannon, Shelby, Stoddard, Warren, Washington, Wayne and the city of Saint Louis.

Court for the Eastern District is held in Saint Louis, Hannibal and Cape

Girardeau.

Western District of Missouri:

The Western District comprises the counties of

Andrew, Atchison, Barton, Barry, Bates, Benton, Boone, Buchanan,

Caldwell, Callaway, Camden, Carroll, Cass,

Cedar, Christian, Clay, Clinton, Cole, Cooper, Dade, Dallas, Daviess, De

Kalb, Douglas, Gentry, Greene, Grundy, Harrison, Henry, Hickory, Holt,

Howard, Howell, Jackson, Jasper, Johnson, Laclede, Lafayette, Lawrence,

Livingston, McDonald, Mercer, Miller, Moniteau, Morgan, Newton, Nodaway,

Oregon, Osage, Ozark, Pettis, Platte, Polk, Pulaski, Putnam, Ray, Saint Clair, Saline, Stone,

Sullivan, Taney, Texas, Vernon, Webster, Worth and Wright.

Court for the Western District is held in Kansas City, Joplin, Jefferson

City, Saint Joseph and Springfield.

Northern District of Mississippi:

The Northern District comprises the counties of  Alcorn,

Attala, Benton, Bolivar, Calhoun, Carroll, Chickasaw, Choctaw, Clay,

Coahoma, De Soto, Grenada, Humphreys, Itawamba, Lafayette, Lee, Leflore,

Lowndes, Marshall, Monroe, Montgomery, Oktibbeha, Panola, Pontotoc,

Prentiss, Quitman, Sunflower, Tallahatchie, Tate, Tippah, Tishomingo,

Tunica, Union, Washington, Webster, Winston and Yalobusha.

Court for the Northern District is held in Oxford, Aberdeen, Ackerman,

Corinth, Clarksdale and Greenville.

Southern

District of Mississippi:

The Southern District comprises the

counties of

Adams, Amite, Claiborne, Clarke, Copiah, Covington,

Forrest, Franklin, George, Greene, Hancock, Harrison, Hinds, Holmes,

Issaquena, Jackson, Jasper, Jefferson, Jefferson Davis, Jones, Kemper,

Lamar, Lauderdale, Lawrence, Leake, Lincoln, Madison, Marion, Neshoba,

Newton, Noxubee, Pearl River, Perry, Pike, Rankin, Scott, Sharkey,

Simpson, Smith, Stone, Walthall,

Warren, Wayne, Wilkinson and

Yazoo.

Court for the Southern District is held in

Jackson, Meridian, Natchez, Vicksburg, Biloxi, Gulfport and Hattiesburg.

District

of Montana:

Montana, constitutes

one judicial district. It varies geographically with flat areas and moderate terrain in

the central and eastern parts of the state, and aggressive rocky mountains in the west.

Court shall be held at Billings, Butte, Glasgow, Great

Falls, Havre, Helena, Kalispell, Lewistown, Livingston, Miles City, and Missoula.

Eastern

District of North Carolina:

The Eastern

District comprises the counties of Beaufort, Bertie, Bladen,

Brunswick, Camden, Carteret, Chowan, Columbus, Craven, Cumberland,

Currituck, Dare, Duplin, Edgecombe, Franklin, Gates, Granville,

Greene, Halifax, Harnett, Hertford, Hyde, Johnston, Jones, Lenoir,

Martin, Nash, New Hanover, Northampton, Onslow, Pamlico, Pasquotank,

Pender, Perquimans, Pitt, Robeson, Sampson, Tyrrell, Vance, Wake,

Warren, Washington, Wayne, and Wilson and that portion of Durham

County encompassing the Federal Correctional Institution, Butner,

North Carolina.

Court for the

Eastern District is held in Elizabeth City, Fayetteville,

Greenville, New Bern, Raleigh, Wilmington, and Wilson.

Middle District of North Carolina:

The Middle District

comprises the counties of Alamance, Cabarrus, Caswell, Chatham,

Davidson, Davie, Durham (excluding that portion of Durham County

encompassing the Federal Correctional Institution, Butner, North

Carolina), Forsythe, Guilford, Hoke, Lee, Montgomery, Moore, Orange,

Person, Randolph, Richmond, Rockingham, Rowan, Scotland, Stanly, Stokes,

Surry, and Yadkin.

Court for the Middle

District is held in Durham, Greensboro, and Winston-Salem.

Western District of North Carolina:

The Western

District comprises the counties of Alexander, Alleghany, Anson,

Ashe, Avery, Buncombe, Burke, Caldwell, Catawba, Cherokee, Clay,

Cleveland, Gaston, Graham, Haywood, Henderson, Iredell, Jackson,

Lincoln, McDowell, Macon, Madison, Mecklenburg, Mitchell, Polk,

Rutherford, Swain, Transylvania, Union, Watauga, Wilkes, and Yancey.

Court for the

Western District is held in Asheville, Bryson City, Charlotte,

Shelby, and Statesville.

District of North Dakota:

The District of North Dakota comprises the counties of Adams, Barnes, Benson, Billings, Bottineau, Bowman, Burke,

Burleigh, Cass, Cavalier, Dickey, Divide, Dunn, Eddy, Emmons, Foster, Golden Valley, Grand Forks, Grant, Griggs, Hettinger, Kidder, La

Moure, Logan, McHenry, McIntosh, McKenzie, McLean, Mercer, Morton,

Mountrail, Nelson, Oliver, Pembina, Pierce, Ramsey, Ransom,

Renville, Richland, Rolette, Sargent, Sheridan, Sioux, Slope,

Stark, Steele, Stutsman, Towner, Traill, Walsh, Ward, Wells and

Williams.

Court for the District of North Dakota is held at Fargo,

Bismarck, Grand Forks and Minot.

District of Nebraska 

Nebraska constitutes one judicial

district.

Court shall be held at Lincoln, North Platte, and Omaha.

District of New Hampshire:

The District of New Hampshire comprises the

counties of Belknap, Carroll, Cheshire, Coos, Grafton, Hillsborough,

Merrimack, Rockingham, Strafford and Sullivan.

Court for the district is

held in Concord and Littleton.

District of New Jersey:

New Jersey constitutes one judicial

district. Court shall be held at Camden, Newark and Trenton.

District of  New Mexico:

New Mexico constitutes one judicial

district.

Court shall be held at Albuquerque, Las

Cruces, Las Vegas, Roswell, Santa Fe, and Silver City. 

District of Nevada:

Nevada constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Carson City, Elko, Las Vegas, Reno, Ely, and Lovelock. 

Northern

District of New York:

The Northern District comprises the counties of Albany, Broome,

Cayuga, Chenango, Clinton, Columbia,

Cortland, Delaware, Essex, Franklin, Fulton, Greene, Hamilton, Herkimer,

Jefferson, Lewis, Madison, Montgomery,

Oneida, Onondaga, Oswego, Otsego, Rensselaer, Saint Lawrence, Saratoga,

Schenectady, Schoharie, Tioga,

Tompkins, Ulster, Warren, and Washington.

Court for the Northern

District is held in Albany, Auburn,

Binghamton, Malone, Syracuse, Utica, and Watertown.

Eastern

District of New York:

The Eastern District comprises the counties of Kings, Nassau, Queens,

Richmond, and Suffolk and

concurrently with the Southern District, the waters within the counties

of Bronx and New York.

Court for the Eastern

District is held in Brooklyn, Hauppauge, Hempstead (including the

village of Uniondale), and Central Islip.

Southern District of New York:

The Southern District comprises the counties of Bronx, Dutchess, New

York, Orange, Putnam, Rockland,

Sullivan, and Westchester and concurrently with the Eastern District,

the waters within the Eastern District.

Court for the Southern District is held

in New York, White Plains, and

in the Middletown-Wallkill area of Orange

County or such nearby location as may be deemed appropriate.

Western

District of New York:

The Western District comprises the counties of Allegany, Cattaraugus,

Chautauqua, Chemung, Erie, Genesee, Livingston, Monroe, Niagara,

Ontario, Orleans, Schuyler, Seneca, Steuben, Wayne, Wyoming, and Yates.

Court for the Western District is held in Buffalo, Canandaigua,

Elmira, Jamestown, and Rochester.

Northern

District of Ohio:

The Northern District of Ohio comprises

the counties of

Allen, Ashland, Ashtabula, Auglaize, Carroll, Columbiana,

Crawford, Cuyahoga, Defiance, Erie, Fulton, Geauga, Hancock, Hardin,

Henry, Holmes, Huron, Lake, Lorain, Lucas, Mahoning, Marion, Medina,

Mercer, Ottawa, Paulding, Portage,  Putnam, Richland, Sandusky,

Seneca, Stark, Summit, Trumbull, Tuscarawas, Van Wert, Williams, Woods,

Wayne and Wyandot.

Court for the

Northern District is held in Cleveland, Youngstown, Akron and

Toledo.

Southern

District of Ohio:

The Southern District of Ohio comprises

the counties of Adams, Athens, Belmont, Brown,

Butler, Champaign, Clark, Clermont, Clinton, Coshocton, Darke, Delaware,

Fairfield, Fayette, Franklin, Gallia, Greene, Guernsey, Hamilton,

Harrison, Highland, Hocking, Jackson, Jefferson, Knox, Lawrence,

Licking, Logan, Madison, Meigs, Miami, Monroe, Montgomery, Morgan,

Morrow, Muskingum, Noble, Perry, Pickaway, Pike, Preble, Ross, Scioto,

Shelby, Union, Vinton, Warren and Washington.

Court for the Southern District is held in

Columbus, Cincinnati, and Dayton.

Northern District of Oklahoma:

The Northern District comprises the counties of Craig, Creek,

Delaware, Mayes, Nowata, Osage, Ottawa, Pawnee, Rogers, Tulsa, and

Washington.

Court for the Northern District is held

in Bartlesville, Miami, Pawhuska, Tulsa, and Vinita.

Eastern District of Oklahoma:

The Eastern District comprises the counties of Adair, Atoka, Bryan,

Carter, Cherokee, Choctaw, Coal, Haskell, Hughes, Johnston, Latimer, Le

Flore Love, McCurtain, McIntosh, Marshall, Murray, Muskogee, Okfuskee,

Okmulgee, Pittsburg, Pontotoc, Pushmataha, Seminole, Sequoyah, and

Wagoner.

Court for the Eastern District is held in Ada, Ardmore, Durant, Hugo, Muskogee, Okmulgee, Poteau, and S.

McAlester.

Western

District of Oklahoma:

The Western District comprises the counties of Alfalfa, Beaver,

Beckham, Blaine, Caddo, Canadian, Cimarron, Cleveland, Comanche, Cotton,

Custer, Dewey, Ellis, Garfield, Garvin, Grady, Grant, Greer, Harmon,

Harper, Jackson, Jefferson, Kay, Kingfisher, Kiowa, Lincoln, Logan,

McClain, Major, Noble, Oklahoma, Payne, Pottawatomie, Roger Mills,

Stephens, Texas, Tillman, Washita, Woods, and Woodward.

Court for the Western District is held in Chickasha, Enid, Guthrie, Lawton, Mangum, Oklahoma City, Pauls

Valley, Ponca City, Shawnee, and Woodward

District of Oregon:

Oregon constitutes one judicial district. 

Court shall be held at Coquille, Eugene or Springfield, Klamath Falls, Medford, Pendleton, and

Portland.  

Eastern District of Pennsylvania:

The Eastern District comprises the counties

of Berks, Bucks, Chester, Delaware, Lancaster, Lehigh, Montgomery,

Northampton, and Philadelphia. 

Court for the Eastern District is

held in Philadelphia, Allentown, Easton and Reading. 

Middle District of

Pennsylvania:

The Middle District comprises the

counties of  Adams, Bradford, Cameron, Carbon, Centre, Clinton,

Columbia, Cumberland, Dauphin, Franklin, Fulton, Huntingdon, Juniata,

Lackawanna, Lebanon, Luzerne, Lycoming, Mifflin, Monroe, Montour,

Northumberland, Perry, Pike, Potter, Schuykill, Snyder, Sullivan,

Susquehanna, Tioga, Union, Wayne, Wyoming and York. 

Court for the Middle District is held

in Scranton, Harrisburg,  Wilkesbarre and Williamsport.

Western District of Pennsylvania:  

 

The Western District comprises the counties of  Allegheny,

Armstrong, Beaver, Bedford, Blair, Butler, Cambria, Clarion, Clearfield,

Crawford, Elk, Erie, Fayette, Forest, Greene, Indiana, Jefferson,

Lawrence, McKean, Mercer, Somerset, Venango, Warren, Washington and Westmoreland.

Court for the Western District is held in Pittsburg, Erie and Johnston. 

District of Puerto Rico:

 Puerto Rico constitutes one judicial

district.

Court for the District is held in

Mayaguez, Ponce, and San Juan.

District of Rhode Island:

The District of Rhode Island comprises the

counties of Bristol, Kent, Newport, Providence and Washington.

Court for the district is

held in Providence.

District of South Carolina:

The District of South Carolina comprises the

counties of Abbeville, Aiken, Allendale, Anderson, Bamberg, Barnwell,

Beaufort, Berkeley, Calhoun, Charleston, Cherokee, Chester,

Chesterfield, Clarendon, Colleton, Darlington, Dillon, Dorchester,

Edgefield, Fairfield, Florence, Georgetown, Greenville, Greenwood,

Hampton, Horry, Jasper, Kershaw, Lancaster, Laurens,

Lee, Lexington, Marion, Marlboro, McCormick,

Newberry, Oconee, Orangeburg, Pickens, Richland, Saluda, Spartanburg,

Sumter, Union, Williamsburg, and York.

Court for the

district is held in Columbia, Charleston, Florence, Aiken, Greenville, Anderson, Spartanburg and Beaufort.

District of South Dakota

The Northern Division comprises the counties of Brown, Campbell, Clark,

Codington, Corson, Day, Deuel, Edmonds, Grant, Hamlin, McPherson,

Marshall, Roberts, Spink, and Walworth.

Court for the Northern Division shall be held at Aberdeen.

The Southern Division comprises the counties of Aurora, Beadle, Bon

Homme, Brookings, Brule, Charles Mix, Clay, Davison, Douglas, Hanson,

Hutchinson, Kingsbury, Lake, Lincoln, McCook, Miner, Minnehaha, Moody,

Sanborn, Turner, Union, and Yankton.

Court for the Southern Division shall be held at Sioux Falls.

The central division comprises the counties of Buffalo, Dewey, Faulk,

Gregory, Haakon, Hand, Hughes, Hyde, Jerauld, Jones, Lyman, Mellette,

Potter, Stanley, Sully, Todd, Tripp, and Ziebach.

Court for the Central Division shall be held at Pierre.

The Western Division comprises the counties of Bennett, Butte, Custer,

Fall River, Harding, Jackson, Lawrence, Meade, Pennington, Perkins, and

Shannon.

Court for the Western Division shall be held at Rapid City.

Eastern District of Tennessee:

The Eastern District comprises the

counties of 

Anderson, Bedford, Bledsoe, Blount, Bradley, Campbell,

Carter, Claiborne, Cocke, Coffee, Franklin, Grainger, Greene, Grundy,

Hamblen,

Hamilton,

Hancock, Hawkins,

Jefferson,

Johnson,

Knox, Lincoln, Loudon, Marion,

McMinn, Meigs, Monroe, Moore, Morgan, Polk, Rhea, Roane, Scott,

Sequatchie, Sevier,

Sullivan, Unicoi,

Union,

Van Buren, Warren

and Washington.

Court for the Eastern District is

held in Knoxville, Greeneville, Chattanooga and Winchester.

Middle District of

Tennessee:

The Middle District comprises the

counties of

Cannon, Cheatham, Clay, Cumberland,

Davidson, De Kalb, Dickson, Fentress, Jackson,

Giles,

Hickman,

Houston, Humphreys,

Lawrence,

Lewis, Marshall, Maury,

Macon, Montgomery, Overton, Pickett, Putnam,

Robertson, Rutherford, Smith, Stewart, Sumner, Trousdale,

Wayne,

Williamson, Wilson and White.

Court for the Middle District is held

in Nashville, Cookeville and Columbia.

Western District of Tennessee:

The Western District comprises the counties of Benton,

Carroll, Chester, Crockett, Decatur, Dyer, Fayette, Gibson, Hardeman,

Hardin, Haywood, Henderson, Henry, Lake, Lauderdale, Madison, McNairy,

Obion, Perry, Shelby, Tipton and Weakley.

Court for the Western District is held in Memphis, Jackson and

Dyersburg.

Eastern

District of Texas:

The Eastern District comprises the counties of Anderson, Angelina, Bowie,

Camp, Cass, Cherokee, Collin, Cook, Delta, Denton, Fannin, Franklin,

Grayson, Gregg, Hardin, Harrison, Henderson, Hopkins, Houston, Jasper, Jefferson,

Lamar, Liberty, Marion, Morris, Nacogdoches, Newton, Orange, Panola, Polk,

Rains, Red River, Rusk, Sabine, San Augustine, Shelby, Smith, Titus, Trinity,

Tyler, Upshur, Van Zandt, and Wood.

Court for the Eastern District is held in Tyler, Beaumont, Lufkin,

Marshall, Paris, Sherman and Texarkana.

Northern District of Texas:

 

The Northern District comprises the counties of Archer, Armstrong,  Bailey, Baylor, Borden, Brisco, Brown, Callahan, Carson, Castro, Childress, Clay, Cochran, Coke, Coleman,

Collingsworth, Comanche, Concho, Cottle, Crockett, Crosby, Dallam, Dallas, Dawson, Deaf Smith, Dickens, Donley, Eastland, Ellis,

Erath, Fisher, Floyd, Foard, Gaines, Garza, Glasscock, Gray, Hale, Hall,

Hansford, Hardeman, Hartley, Haskell, Hemphill, Hockley, Hood, Howard, Hunt, Hutchinson,

Irion, Jack, Johnson, Jones, Kaufman, Kent, King, Knox, Lamb, Lipscomb, Lubbock, Lynn,

Menard, Mills, Mitchell, Montague, Moore, Motley, Navarro, Nolan,

Ochiltree, Oldham, Palo Pinto, Parker, Parmer, Potter, Randall, Reagan, Roberts,

Rockwall, Runnels, Schleicher, Scurry, Shackleford, Sherman, Stephens, Sterling,

Stonewall, Sutton, Swisher, Tarrant, Taylor, Terry, Throckmorton, Tom

Green, Wheeler, Wichita, Wilbarger, Wise, Yoakum and Young. 

 

Court for the Northern District is held in Dallas, Abilene, Amarillo, Fort Worth, Lubbock, San Angelo

and Wichita

Falls.

Southern District of Texas:

The Southern District comprises the

counties of Aransas, Austin, Bee, Brazoria, Brazos, Brooks, Calhoun, Cameron,

Chambers, Colorado, De Witt, Duval, Fayette, Fort Bend, Galveston,

Goliad, Grimes, Harris, Hidalgo, Jackson, Jim Hogg, Jim Wells, Kenedy,

Kleberg, La Salle, Lavaca, Live Oak, Madison, Matagorda, McMullen,

Montgomery, Nueces, Refugio, San Jacinto, San Patricio, Starr, Victoria, Walker, Waller, Webb, Wharton, Willacy

and Zapata.

Court for the Southern District is held in

Houston, Brownsville, Corpus Christi, Galveston, Laredo, McAllen and

Victoria.

Western District of Texas:

The Western District comprises the counties of Andrews, Atascosa, Bandera, Bastrop, Bell,

Bexar, Blanco, Bosque, Brewster, Burleson, Burnet, Caldwell, Comal,

Coryell, Crane, Culberson, Dimmit, Ector, Edwards, El Paso, Falls, Freestone,

Frio, Gillespie, Gonzales, Guadalupe, Hamilton, Hays, Hill, Hudspeth, Jeff Davis, Karnes, Kendall, Kerr, Kimble,

Kinney, Lampasas, Lee, Leon, Limestone, Llano, Loving, Martin, Mason, Maverick, McCulloch, McLennan, Medina, Midland, Milam, Pecos, Presidio, Real, Reeves, Robertson, San

Saba, Somervell, Terrell, Travis, Upton, Uvalde, Val Verde, Ward, Washington,

Williamson, Wilson, Winkler and Zavalla.

Court for the Western District is held in San Antonio, Austin, Del Rio,

El Paso, Midland-Odessa, Pecos and Waco.

District of Utah 

Utah constitutes one judicial district

comprising two divisions.

The Northern Division comprises the counties of Box Elder, Cache, Davis,

Morgan, Rich, and Weber.

Court for the Northern Division shall be held at Salt Lake City and

Ogden.

The Central Division comprises the counties of Beaver, Carbon, Daggett,

Duchesne, Emery, Garfield, Grand, Iron, Juab, Kane, Millard, Piute, Salt

Lake, San Juan, Sanpete, Sevier, Summit, Tooele, Uintah, Utah, Wasatch,

Washington, and Wayne.

Court for the Central Division shall be held at Salt Lake City, Provo,

and St. George.

Eastern District of

Virginia:

The Eastern District comprises the

counties of Accomac, Amelia,

Arlington, Brunswick, Caroline, Charles City, Chesterfield, Dinwiddie,

Elizabeth City, Essex, Fairfax, Fauquier, Gloucester, Goochland,

Greensville, Hanover, Henrico, Isle of Wight, James City, King and

Queen, King George, King William, Lancaster, Loudoun, Lunenburg,

Mathews, Mecklenburg, Middlesex, Nansemond, New Kent, Norfolk,

Northampton, Northumberland, Nottoway, Powhatan, Prince Edward, Prince

George, Prince William, Princess Anne, Richmond, Southampton,

Spotsylvania, Stafford, Surry, Sussex, Warwick, Westmoreland, and York.

Court for the Eastern District is held

in Alexandria, Newport News, Norfolk, and Richmond.

Western District of

Virginia:

The Western District comprises the

counties of Albemarle, Alleghany, Amherst, Appomattox, Augusta, Bath,

Bedford, Bland, Botetourt, Buchanan, Buckingham, Campbell, Carroll,

Charlotte, Clarke, Craig, Culpeper, Cumberland, Dickenson, Floyd,

Fluvanna, Franklin, Frederick, Giles, Grayson, Greene, Halifax, Henry,

Highland, Lee, Louisa, Madison, Montgomery, Nelson, Orange, Page,

Patrick, Pittsylvania, Pulaski, Rappahannock, Roanoke, Rockbridge,

Rockingham, Russell, Scott, Shenandoah, Smyth, Tazewell, Warren,

Washington, Wise, and Wythe.

Court for the Western District is

held in Abingdon, Big Stone Gap, Charlottesville, Danville,

Harrisonburg, Lynchburg, and Roanoke.

District of Virgin

Islands

The District of the Virgin Islands

comprises the counties of St. Croix, St. John and St. Thomas. 

Court for the district is held in St.

Thomas.

District

of Vermont:

Vermont constitutes one judicial

district. Court shall be held at Bennington, Brattleboro, Burlington,

Montpelier, Rutland, Saint Johnsbury,

and Windsor.

Eastern District of Washington:

The Eastern District comprises the counties of Adams, Asotin, Benton, Chelan, Columbia, Douglas, Ferry, Franklin,

Garfield, Grant, Kittitas, Klickitat, Lincoln, Okanogan, Pend Oreille, Spokane, Stevens, Walla Walla, Whitman, and

Yakima. 

Court for the Eastern District is held

in Spokane, Yakima, Walla Walla, and Richland.

Western District of Washington: 

The Western District comprises the counties of Clallam, Clark, Cowlitz, Grays Harbor, Island, Jefferson, King,

Kitsap, Lewis, Mason, Pacific, Pierce, San Juan, Skagit, Skamania, Snohomish, Thurston, Wahkiakum, and Whatcom. 

Court for the Western District is held

in Bellingham, Seattle, and Tacoma.

Eastern District of

Wisconsin:

The Eastern District comprises the

counties of Brown, Calumet, Dodge, Door, Florence, Fond du Lac, Forest,

Green Lake, Kenosha, Kewaunee, Langlade, Manitowoc, Marinette,

Marquette, Menominee, Milwaukee, Oconto, Outagamie, Ozaukee, Racine,

Shawano, Sheboygan, Walworth, Washington, Waukesha, Waupaca, Waushara,

and Winnebago.

Court for the Eastern District is held in Green Bay, Milwaukee, and Oshkosh.

Western District of

Wisconsin:

The Western

District comprises the counties of Adams, Ashland, Barron, Bayfield,

Buffalo, Burnett, Chippewa, Clark, Columbia, Crawford, Dane, Douglas,

Dunn, Eau Claire, Grant, Green, Iowa, Iron, Jackson, Jefferson, Juneau, La

Crosse, Lafayette, Lincoln, Marathon, Monroe, Oneida, Pepin, Pierce, Polk,

Portage, Price, Richland, Rock, Rusk, Saint Croix, Sauk, Sawyer, Taylor,

Trempealeau, Vernon, Vilas, Washburn, and Wood.

Court for the Western District is held in Eau Claire, La Crosse, Madison, Superior, and Wausau.

Northern District of

West Virginia:

The Northern District comprises the

counties of Barbour, Berkeley, Braxton, Brooke, Calhoun, Doddridge,

Gilmer, Grant, Hampshire, Hancock, Hardy, Harrison, Jefferson, Lewis,

Marion, Marshall, Mineral, Monongalia, Morgan, Ohio, Pendleton,

Pleasants, Pocahontas, Preston, Randolph, Ritchie, Taylor, Tucker,

Tyler, Upshur, Webster, and Wetzel.

Court for the Northern District is held

in Clarksburg, Elkins, Fairmont, Martinsburg, and Wheeling.

Southern District of

West Virginia:

The Southern District comprises the

counties of Boone, Cabell, Clay, Fayette, Greenbrier, Jackson, Kanawha,

Lincoln, Logan, McDowell, Mason, Mercer, Mingo, Monroe, Nicholas,

Putnam, Raleigh, Roane, Summers, Wayne, Wirt, Wood, and Wyoming.

Court for the Southern District is

held in Beckley, Bluefield, Charleston, Huntington, Lewisburg, and

Parkersburg.

District of Wyoming:

Wyoming and those portions of Yellowstone

National Park situated in Montana and Idaho constitute one judicial

district.    

Court shall be held at Casper, Cheyenne,

Evanston, Lander, Jackson, and Sheridan

 

Note - USMS has 93 field offices as of May 2009. For additional information on field operations, see its website.