Skip to main content

Merger Enforcement Workshop Agenda (02/17-02/19/2004)

MERGER WORKSHOP AGENDA

Day 1 (2/17)

9:00-9:45 Opening Remarks
Timothy J. Muris, Chairman, Federal Trade Commission (FTC)
R. Hewitt Pate, Assistant Attorney General, Antitrust Division,
U.S. Department of Justice (DOJ).
10:00-12:00

Hypothetical Monopolist Test
Moderator:
Gregory J. Werden (DOJ)
Panel: William Blumenthal (King & Spalding), John D. Harkrider (Axinn, Veltrop & Harkrider), Barry C. Harris (Economists, Inc.), Willard K. Tom (Morgan, Lewis & Bockius).

1:30-3:30 Concentration & Market Shares
Moderator:
David S. Sibley (DOJ)
Panel: John E. Kwoka, Jr. (Northeastern University), Janet L. McDavid (Hogan & Hartson), Steven A. Newborn (Weil, Gotshal & Manges), Craig M. Newmark (North Carolina State University), Charles F. "Rick" Rule (Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson), Vincent Verouden (European Commission, DG Comp.).
3:45-5:00 Monopsony
Moderator: Kenneth Heyer (DOJ)
Panel: Peter Carstensen (University of Wisconsin), Marius Schwartz (Georgetown University), C. Robert Taylor (Auburn University).

Day 2 (2/18)

9:00–10:15 Non-Price Competition/Innovation
Moderator:
Mark W. Frankena (FTC)
Panel: Ann Malester (Weil, Gotshal & Manges), Richard T. Rapp (NERA), Steven C. Sunshine (Shearman & Sterling), Ronald W. Davis.
10:30-12:30 Unilateral Effects
Moderator:
Luke M. Froeb (FTC)
Panel: Joseph Kattan (Gibson, Dunn & Crutcher), Gregory K. Leonard (NERA), Abbott B. "Tad" Lipsky, Jr. (Latham & Watkins), Ariel Pakes (Harvard University), Gregory J. Werden (Justice Department), Valerie Robassa (EC/DG Comp.).
1:45-3:45 Coordinated Effects
Moderator:
Michael H. Knight (FTC)
Panel: Jonathan B. Baker (American Unversity), Andrew R. Dick (Charles River Associates), Deborah A. Garza (Fried, Frank, Harris, Shriver & Jacobson), Deborah P. Majoras (Jones Day Reavis & Pogue), Steven C. Salop (Georgetown University), David T. Scheffman (LECG).
4:00-5:15 Uncommitted Entry
Moderator:
Theodore Gebhard (FTC)
Panel: Timothy Daniel (NERA), A. Douglas Melamed (Wilmer Cutler Pickering), Frederick R. Warren-Boulton (MiCRA), Mark D. Whitener (General Elec. Co.).

Day 3 (2/19)

9:00-12:00 Efficiencies/Dynamic Analysis/Integrated Analysis
Moderators: Alden F. Abbott & Mary T. Coleman (FTC)
Panel: J. Mark Gidley (White & Case), Ilene Knable Gotts (Wachtell, Lipton, Rosen & Katz), William J. Kolasky (Wilmer Cutler Pickering), Robert Pitofsky (Georgetown University), David T. Scheffman (LECG), Joseph J. Simons (Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison), Vincent Verouden (EC/DG Comp.).
1:30-4:30 Economists and Lawyers' Roundtable
Moderator:
R. Hewitt Pate (DOJ)
Panel: William Baer (Arnold & Porter), Jonathan B. Baker (American University), Wayne D. "Dale" Collins (Shearman & Sterling), James Loftis (Gibson, Dunn & Crutcher), James F. Rill (Howrey & Simon), Daniel L. Rubinfeld (University of California, Berkeley), Robert D. Willig (Princeton University), Dennis W. Carlton (University of Chicago).


Call-in Information

Reporters and others unable to attend the workshop may call-in at the following toll-free numbers. Please note, there is a different call-in number and confirmation number for each day of the conference: Tuesday | 800-473- 8493, confirmation number 21829088; Wednesday | 800-473-8492, confirmation number 21829092; Thursday | 800-659-8296, confirmation number 21829097. The lines will open at 7:45 am on each day of the conference. The chairperson of each conference call is Bruce Jennings.

Updated December 19, 2023